Dotace

V Královéhradeckém kraji rozdělil IROP 737 milionů na rozvoj venkovských oblastí

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží – místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostřední ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
V Královéhradeckém kraji rozdělil IROP 737 milionů na rozvoj venkovských oblastí

Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova

Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.

Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.

V Královéhradeckém kraji podpořil v letech 2014—2020 téměř 370 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou 737 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poskytne IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Královéhradeckém kraji až 886 milionů korun.

Stezka pro chodce a cyklisty Pecka–Bělá

Bezmála šest a půl milionu putovalo z IROP do Českého ráje na zbrusu novou stezku pro chodce a cyklisty, která spojila městys Pecka s jeho místní částí Bělá u Pecky. Projekt byl doporučen k realizaci ve výzvě MAS Brána do Českého ráje. Do plánování trasy se zapojily i děti z místní základní školy se svým projektem Bezpečná cesta do školy. „Společně s Policií ČR žáci identifikovali nebezpečné úseky cest do školy. Silnice z Bělé směrem do Pecky byla vyhodnocena jako nejnebezpečnější. Tato část se stala prioritou pro realizaci cyklostezky a pěší stezky,“ sdělila starostka městyse Hana Štěrbová.

Díky nově vybudované cestě nemusí již obyvatelé sdílet cestu za prací či školou s automobilovou dopravou. Více než dvoukilometrová stezka přispívá nejen k větší bezpečnosti cestujících, ale ulehčí i životnímu prostředí. „Registrujeme větší počet cyklistů. V hojné míře je cesta využívána pro procházky seniorů a rodičů s dětmi,“ doplnila Hana Štěrbová. Do budoucna by městys společně s městem Lázně Bělohrad propojil cyklostezkou právě Lázně Bělohrad s Bělou u Pecky a zajistil tak bezpečný pohyb na této trase.

Pro život kostelů Broumovska

Projekt financovaný z evropských fondů a doporučený MAS Broumovsko+ se zaměřuje na záchranu kulturního dědictví v této lokalitě. IROP devíti miliony podpořil revitalizaci Kostela Všech svatých v Heřmánkovicích, který byl stejně jako ostatní barokní kostely na Broumovsku postaven na začátku 18. století Kryštofem a Kiliánem Ignácem Dienzenhoferovými. „Nejvíce se těšíme z toho, že se podařilo zachránit střechu kostela. Bez prostředků EU by nedošlo k tak rychlé obnově střešní krytiny,“ prozradil děkan broumovské farnosti Martin Lanži.

Uvedení kostela zpátky k životu zajistilo jeho dlouhodobou udržitelnost a napomůže posílení duchovního centra. „V celé broumovské skupině kostelů se koná řada duchovních a kulturních aktivit. Spolupracujeme se studenty středních a vysokých škol. Obnova se setkává především s uznáním,“ doplnil Martin Lanži.

Nejedná se o jedinou podporu z IROP na tento unikátní soubor sakrálních památek. V předchozím individuálním projektu přispěl IROP na opravu dvou kostelů, sv. Jakuba Většího v Ruprechticích a sv. Michaela archanděla ve Vernéřovicích částkou přesahující 26 milionů korun.

Krajská síť MAS Královéhradeckého kraje se představuje

Krajské sdružení MAS Královéhradeckého kraje společně s MASkami pomáhají zvyšovat kvalitu života na venkově. Od zkvalitnění dopravní infrastruktury, přes modernizaci škol a sociálních služeb, hasiče, zemědělce či lesníky, komunitní akce až po lokální produkci. Pečují o krajinu, sakrální památky a o regionální značky. Organizují příměstské tábory a dětské komunitní kluby. Reagují na potřeby místních obyvatel a pomáhají jejich nápady uskutečnit.

MAS také realizují místní akční plány pro vzdělávání, pomáhají s vyřízením dotací v programu Nová zelená úsporám Light a propojují aktivní obyvatele, veřejnou správu, spolky a neziskové organizace. V období 2014—2020 byla s pomocí místních akčních skupin v Královéhradeckém kraji rozdělena částka více než 1,2 miliardy korun. Na období 2021—2027 pomohou místní akční skupiny ve svém kraji rozdělit přes 1,3 miliardy korun.

Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:

  • 7,4 km vybudovaných cyklostezek
  • 10 zodolněných zbrojnic pro dobrovolné hasiče
  • 65 podpořených zázemí pro sociální služby
  • 114 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
  • 5 revitalizovaných památek


Převzato z www.irop.gov.cz

Sdílejte na sociálních sítích